Bio mletá káva z Mexika, 250 g Fairtrade

Intenzivní káva arabika a robusta s aroma pralinek a vanilky rostoucí na svazích centra slavné civilizace Mayů v dnešním Mexiku.

Objednáno
Kód: L-ME-002
141 Kč 126 Kč bez DPH 564 Kč / 1 kg
Kategorie: Mletá káva

Intenzivní a silná, ručně sklízená káva arabika s robustou vypěstované na šikmých svazích států Chiapas, Veracruz a Oaxaca v Mexiku. Tyto chudé jižní regiony mají půdu vhodnou pro řadu odrůd kávy a na její pěstování se spoléhají. Kořeny kávovníků zde čerpají energii z půdy, na které vládla dávná civilizace Mayů a dnešnímu Mexiku odkázala jedinečné historické a kulturní dědictví. 

  

Původ kávy

Mexiko je pátý největší producent ropy na světě, ale od konce 18. století se zde rozvíjí také produkce dalšího černého zlata - kávy. Jižní regiony státu jsou velmi chudé, ale mají vhodnou půdu pro produkci kávy, a tak se na pěstování, kultivaci a zpracování kávy plně spoléhají. Pěstitelé z družstev SPOSEL i URCCPH a UNICAFE a FIECH zde žijí převážně ve špatně dostupných venkovských oblastech a pracují na farmách o velikosti 2-5 ha v nadmořské výšce 600-1600 metrů nad mořem. Konzumací této kávy se tak podílíte na projektech rozvoje a posilování drobných mexických producentů kávy. Například společnost SPOSEL vyvezla svou první bio kávu až v roce 2007 po té, co si osvojila způsob pěstování kávy bez chemie ve stínu větších stromů. A pražírna Lobodis (která tuto kávu praží) byl její první zahraniční zákazník.

 

Zpracování kávy

Po ručním sběru putují kávové třešně do vodních lázní, kde probíhá ještě další selekce plodů. Ty zralé a bezvadné se následně suší na slunci a několikrát denně otáčí tak, aby kávové třešně na slunci a větru rovnoměrně uschly. Farmáři tak spotřebují mnohem méně vody a kávu nemusí nikam vozit; zpracují si ji v blízkosti svých plantáží. Díky sušení na slunci přechází cukry obsažené v dužnině třešní do kávového zrna a káva získává jemnější a sladší chuť. Proto se těmto kávám říká medové.
Káva je pak ve Francii pražena středně tmavě způsobem přezdívaným "mnichův hábit“ - podle barvy oděvu františkánských mnichů.

 

Vhodné způsoby přípravy kávy

Espresso, filtrovaná káva (drip), překapávaná káva, french press neboli kafetiér.

 

Stupnice intenzity chuti káv dle pražírny:

... velmi plné tělo

10 - bio zrnková káva a mletá káva z Mexika

8 - zrnková káva z Etiopie

8 - bio mletá káva z Karibiku

7 - zrnková káva a mletá káva z Guatemaly

7 - mletá káva z Kolumbie

6 - bio mletá výběrová káva bez kofeinu

6 - mletá káva z Brazílie

... sladká

 

Pražírna kávy

Francouzská pražírna Lobodis je vůbec první pražírnou Fairtrade kávy ve Francii a jednou z nejstarších firem v Evropě, která se do systému Fairtrade zapojila. Pražené kávy Lobodis nesou také regionální ochrannou známku Bretaně. Své kávy vyrábí ve spolupráci s osobami se zdravotním postižením a zaměstnává především pracovníky z blízkého okolí. Pražírna Lobodis podporuje také zodpovědné zemedělství a zodpovědnou spotřebu. 
Všechny její kávy jsou baleny do sáčků s kávovým ventilem pro dlouhodobé udržení aroma kávy.

 

Složení: káva arabica a robusta pražená 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu.  

české bio logo      evropské bio logo CZ-BIO-003        FTCertifikováno Fairtrade.

Zpět do obchodu