Bio mletá káva z Karibiku, 250 g Fairtrade

Silná káva arabika s vanilkovým aroma ze srdce kreolských zahrad Dominikánské republiky. Oblast Karibiku je spojena s historií otroctví, ale je také jednou z hlavních produkčních oblastí kávy.

Skladem
Kód: LO113070
187 Kč 163 Kč bez DPH 748 Kč / 1 kg
Kategorie: Mletá káva
Bio: ano
Hmotnost: 250 g

Silná, ručně sklízená bio káva arabika z náhorních plošin Dominikánské republiky, ostrova v Karibském moři. Pestrá chuť kávy s vanilkovým aroma odráží velkou rozmanitost karibského oblasti spojenou s historií otroctví na plantážích cukrové třtiny a hospodářstvím, které osciluje mezi chudobou zemědělství a bohatstvím cestovního ruchu.

 

Původ kávy

Kávové zahrady Karibiku těží z tropického, ale zároveň i bouřlivého, vlhkého podnebí. Místní lidé jsou potomky původních obyvatel, osadníků z Evropy i otroků dovezených z Afriky. Pěstoval se zde zejména třtinový cukr, ale od 18. století je oblast také jedním z hlavních zdrojů kávy. Až v posledních letech se však objevují společné akce na podporu udržitelného rozvoje a právě sektor kávy je jedním z jejich strategických cílů.
Na 7800 drobných rolníků federace FEDECARES pěstuje tuto bio Fairtrade kávu v nadmořské výšce 700-1200 metrů nad mořem. Společnost byla založena v roce 1985 z touhy pěstitelů společně překonat devastaci způsobenou hurikánem David v roce 1979. Ekonomika jižní části ostrova, která závisela výhradně na produkci kávy, byla jedním z nejvíce zničených míst v zemi. V roce 1989 se federace zapojila do systému Fairtrade a stala se jedním z hlavních dodavatelů Fairtrade kávy. Slušná cena kávy výrazně zlepšila kvalitu života místních lidí. Fairtradové prémie se společnost rozhodla využít na stipendia dětí pěstitelů a spustila i program gramotnosti dospělých. Druhým pilířem jsou pak školení v technice zpracování kávy a ekologických postupech na ochranu životního prostředí.

 

Zpracování kávy

Po ručním sběru putují kávové třešně do vodních lázní, kde probíhá ještě další selekce plodů. Ty zralé a bezvadné se následně suší na slunci a několikrát denně otáčí tak, aby kávové třešně na slunci a větru rovnoměrně uschly. Farmáři tak spotřebují mnohem méně vody a kávu nemusí nikam vozit; zpracují si ji v blízkosti svých plantáží. Díky sušení na slunci přechází cukry obsažené v dužnině třešní do kávového zrna a káva získává jemnější a sladší chuť. Proto se těmto kávám říká medové.
Káva je pak ve Francii pražena středně tmavě způsobem přezdívaným "mnichův hábit“ - podle barvy oděvu františkánských mnichů.

 

Vhodné způsoby přípravy kávy

Espresso, filtrovaná káva (drip), překapávaná káva, french press neboli kafetiér.

 

Stupnice intenzity chuti káv dle pražírny:

... velmi plné tělo

10 - bio zrnková káva a mletá káva z Mexika

8 - zrnková káva z Etiopie

8 - bio mletá káva z Karibiku

7 - zrnková káva a mletá káva z Guatemaly

7 - mletá káva z Kolumbie

6 - bio mletá výběrová káva bez kofeinu

6 - mletá káva z Brazílie

... sladká

 

Pražírna kávy

Francouzská pražírna Lobodis je vůbec první pražírnou Fairtrade kávy ve Francii a jednou z nejstarších firem v Evropě, která se do systému Fairtrade zapojila. Pražené kávy Lobodis nesou také regionální ochrannou známku Bretaně. Své kávy vyrábí ve spolupráci s osobami se zdravotním postižením a zaměstnává především pracovníky z blízkého okolí. Pražírna Lobodis podporuje také zodpovědné zemedělství a zodpovědnou spotřebu. 
Všechny její kávy jsou baleny do sáčků s kávovým ventilem pro dlouhodobé udržení aroma kávy.

 

Složení: káva arabica pražená 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu.  

české bio logo      evropské bio logo CZ-BIO-003        FTCertifikováno Fairtrade.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení