Zrnková káva z Etiopie, 1 kg Fair Trade

Jedinečná aromatická káva arabika s vůní meruněk a jasmínu ze samotné kolébky kávy v Etiopii, jejíž region Kaffa dal kávě jméno.

Skladem
Kód: LO112134
588 Kč 525 Kč bez DPH 588 Kč / 1 kg
Kategorie: Zrnková káva

Aromatická, kultivovaná, ručně sklízená káva arabika se středním tělem s vůní meruněk a jasmínu ze samotné domoviny kávy z Etiopie. Její chuť je charakteristická pro oblast kolébky lidstva i prapůvodní domovinu kávy, kde dodnes můžete najít rostliny divoce rostoucí kávy a lidé pěstují kávovníky i v zahrádkách kolem svých domů.

 

Původ kávy

Pěstování kávy je v Etiopii tradicí předků. Její pití je zde skutečným rituálem, který spojuje etnika od náhorních plošin kolem Modrého Nilu po pouštní severovýchod země. Není proto divu, že 50 % produkce kávy se spotřebuje v místě. Přesto je káva hlavním exportním produktem Etiopie, představuje přibližně 10 % HDP a věnuje se jí čtvrtina obyvatelstva. Změny klimatu, které se tohoto sektoru silně dotýkají a snižují produktivitu kávových zahrad, tak postihují velkou část obyvatel.

Výkupní ceny kávy, které klesly zejména po krachu jednání WTO v roce 2003, jsou pod výrobními náklady, a tak se zdroj etiopské hrdosti stal příčinou exodu obyvatel vesnic a prohlubující se chudoby. Naši pěstitelé ze sdružení SFCU, OROMIA-OCFCU a LIMMU COFFEE FARM se však mohou spolehnout na rozumněji nastavené obchodní podmínky, které umožňují investovat do vzdělávání, sociálních projektů i lepších technických řešení pro hospodaření s vodou a ochranu půdy před erozí.

 

Zpracování kávy

Po ručním sběru putují kávové třešně do vodních lázní, kde probíhá ještě další selekce plodů. Ty zralé a bezvadné se následně suší na slunci a několikrát denně otáčí tak, aby kávové třešně na slunci a větru rovnoměrně uschly. Farmáři tak spotřebují mnohem méně vody a kávu nemusí nikam vozit; zpracují si ji v blízkosti svých plantáží.
Káva je pak ve Francii pražena středně tmavě způsobem přezdívaným "mnichův hábit“ - podle barvy oděvu františkánských mnichů.

 

Vhodné způsoby přípravy kávy

V závislosti na druhu zvoleného kávového nápoje a typu použitého stroje můžete zrnka této kávy namlít jemně jako pudr pro přípravu kávy v džezvě, středně do filtrů a espressa či velmi hrubě například pro kávu z kafetiéru.

 

Stupnice intenzity chuti káv dle pražírny:

... velmi plné tělo

10 - bio zrnková káva a mletá káva z Mexika

8 - zrnková káva z Etiopie

8 - bio mletá káva z Karibiku

7 - zrnková káva a mletá káva z Guatemaly

7 - mletá káva z Kolumbie

6 - bio mletá výběrová káva bez kofeinu

6 - mletá káva z Brazílie

... sladká

 

Pražírna kávy 

Francouzská pražírna Lobodis je vůbec první pražírnou Fairtrade kávy ve Francii a jednou z nejstarších firem v Evropě, která se do systému Fairtrade zapojila. Pražené kávy Lobodis nesou také regionální ochrannou známku Bretaně. Své kávy vyrábí ve spolupráci s osobami se zdravotním postižením a zaměstnává především pracovníky z blízkého okolí. Pražírna Lobodis podporuje také zodpovědné zemedělství a zodpovědnou spotřebu. 
Všechny její kávy jsou baleny do sáčků s kávovým ventilem pro dlouhodobé udržení aroma kávy.

 

Složení: káva arabica pražená 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu. 

 Lobodis Fair Trade Fair Trade garance Lobodis.

Zpět do obchodu