Bio porcovaný černý čaj Darjeeling, 20x1,8 g Fair Trade

Porcovaný černý čaj s mírným květnatým charakterem a světlým nálevem z čajových zahrad Potong ve slavné indické čajové oblasti Darjeeling.

Skladem
Kód: EL182142
65 Kč 57 Kč bez DPH 181 Kč / 100 g
Kategorie: Černý čaj

Slavná čajová oblast Darjeeling leží na samém severu Indie, kde na strmých jižních svazích Himálaje roste čaj, považovaný za ten nejkvalitnější na světě. Od věků se zde zpracovával čaj černý, ale dnes se zde v menší míře pěstuje i zelený čaj. Místní chladné noci a dny jen s malým množstvím slunce zajišťují pomalý růst čajovníků, který jim dodává onu zvláštní vůni. 

Tento porcovaný sáčkovaný černý čaj má mírný, květnatý charakter a světlý nálev. Na jeho obalu je také zvláštní logo Darjeeling vytvořené v roce 1983 v podobě hlavy indické ženy v kruhu držící čajové lístky. Jde o kolektivní ochrannou známku v Indii označující čaj s osvědčením Tea Board of India, že splňuje normy a charakteristiky čaje Darjeeling.

  

Čajové zahrady Potong

Oblast čajových zahrad sdružení Potong pokrývá plochu asi 400 hektarů, ale jen na třetině se pěstuje čaj. Na zbývající ploše je mnoho starých stromů, které družstvo zachovává pro udržitelné využívání čajových zahrad. Staré stromy poskytují stín a chrání strmé svahy před erozí. Sběr čaje se provádí ručně a sběrači s velkou péčí trhají pouze vrchní listy čajovníků, aby docílili vyšší kvality čaje.

 

Sdružení pěstitelů Potong 

Čajové zahrady Potong byly založeny před více než 100 lety během britské koloniální nadvlády. Později je převzali soukromí investoři, kteří ukončili kultivaci čajovníků, pracovní podmínky dělníků byly nejisté a jejich životní situace se zdála beznadějná. Až v roce 2006 započala obnova zahrad - s pomocí organizace Tea Promotors India (TPI) byly zasazeny nové sazenice a od té doby se zde pracuje výhradně dle pravidel ekologického zemědělství. Šlo o důležitý krok jak pro vyšší kvalitu čaje, tak i pro zdraví více než 300 členů družstva a jejich rodin, které tak našly novou perspektivu do budoucna.

Lidé zde také předešli svou dobu a čajové zahrady vlastní z 51 % sami pěstitelé. 25 % připadá TPI a 24 % vlastní soukromí investoři. To znamená, že dělníci mají rozhodující slovo a mohou své zahrady skutečně odpovědně rozvíjet s ohledem na přírodu a další generace pěstitelů. Jedním z dlouhodobých cílů je tak například výstavba čističky na čaj. Průběžně se přitom díky fairtradovým výkupním cenám čaje financuje zdravotní péče či vzdělávací stipendia dětí pěstitelů.

 

Složení: bio černý čaj porcovaný 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu.  

české bio logo      evropské bio logo CZ-BIO-003        El Puente fair trade Fair Trade garance El Puente.