Bio porcovaný rooibos, 20x1,75 g Fairtrade

Kvalitní sáčkovaný rooibos z Kapského mysu v Jihoafrické republice bez teinu je vhodný i pro děti a těhotné a kojící matky.

Položka byla vyprodána…
Vyprodáno
Kód: NE385353
74 Kč 64 Kč bez DPH 211 Kč / 100 g
Kategorie: Rooibos a maté
Položka byla vyprodána…

Rooibos je vzácný keř rostoucí pouze na jediném a malém místě v Cedrových horách v oblasti Západního mysu na severozápadě Jihoafrické republiky. Jde o rostlinu čajovníkovec kapský (Aspalathus linearis), ze kterého se sklízí malé jehličkovité lístky i mladé větvičky. Ty prochází oxidací a získávají výraznou červenohnědou barvu. Keř nebývá vyšší než jeden metr, ale jeho kořeny dosahují délky až 8 metrů. Po zasetí může být poprvé sklizen asi za půl roku, ale po 5-10 letech rostlina zčervená a umírá. A právě tato vlastnost mu dala jméno rooibos - červený keř (německy rotbusch, anglicky redbush i rooibos).

Nálev je charakteristicky tmavě červený, proto se rooibosu někdy říká "červený čaj", a má sladkou, lehce ovocnou vůni a medové aroma. V Jižní Africe je rooibos populární již po mnoho generací a na rozdíl od zbytku světa se zde pije s mlékem a cukrem.

Bio rooibos obsahuje zejména antioxidanty a řadu minerálních látek jako je měď, fluor nebo mangan. Je přitom velmi dobře stravitelný a neobsahuje žádné kalorie ani kofein a jen minimum tříslovin. Je proto vhodný i pro děti a těhotné a kojící matky. 
Tradiční medicína v Jihoafrické republice využívá rooibos ke zmírnění dětské koliky, alergií, astrmatu a kožních problémů. Pro své protizánětlivé účinky se proto používá i v kosmetických přípravcích. Rooibos obsahuje také proti-rakovinové flavonoidy (podobně jako kakao), a uvádí se, že napomáhá trávení.

 

Pěstitelé rooibosu

Až do začátku 90. let fungoval v Jižní Africe na zpracování rooibosu státní monopol, ve kterém velcí bílí zemědělci přidělovali kvóty na produkci a věnovali se zahraničnímu obchodu. I po jeho zrušení byli drobní zemědělci v otázce exportu závislí na překupnících, kteří často platili příliš nízkou cenu. Až spravedlivé výkupní ceny umožnili pěstitelům žít nezávisle.
Tento porcovaný rooibos vypěstovalo asi 80 drobných rolníků z družstva Wupperthal Original Rooibos Coop. založeného v roce 2009. Jejich zahrady se nachází na svazích i v rovinách obklopujících vesnici Wupperthal. Všichni jeho členové se o své rostliny starají striktně dle zásad ekologického zemědělství a rostliny uměle nezavlažují. To v tomto případě omezuje výnos, ale zvyšuje kvalitu.
Družstvo podporuje své členy ve využívání zdokonalených metod pěstování i prodeje rooibosu, nabízí další vzdělávání, zvyšuje povědomí o ochraně životního prostředí a podporuje ženy v nezávislosti. Většinu zpracovatelských kroků dnes již družstvo provádí samostatně. Na partnerskou organizaci se obrací už jen s finálním proséváním a případným plněním do čajových sáčků. 

 

Příprava rooibosu

1 lžičku na šálek zalijeme horkou vodou a necháme 5-8 minut vyluhovat. Je možné podávat teplý i studený. Dle chuti je možné dochutit mlékem, citronem, ovocnou šťávou či kořením.

 

Složení: bio rooibos sušený v nálevových sáčcích 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu.  

české bio logo      evropské bio logo CZ-BIO-003        FT Certifikováno Fairtrade.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení