Bio porcované erva maté z Brazílie, 20x1,8 g Fair Trade

Tradiční, velmi dobré a povzbuzující maté po osvěžení od malé skupiny pěstitelů ve státě Paraná v Brazílii, kde je maté národním nápojem.

Skladem
Kód: EL142030
78 Kč 68 Kč bez DPH 217 Kč / 100 g
Kategorie: Rooibos a maté

Maté je čaji podobný nápoj, ale místo listů čajovníku tvoří maté sušené listy cesmíny paraguayské. Ta roste v Jižní Americe a vedle výborné chuti obsahuje také vysoké množství kofeinu, zde nazývané matein, který se navíc uvolňuje postupně a působí tedy déle. Podobně jako čaj ale obsahuje i další prospěšné prvky, jako jsou vitamíny, hořčík, železo nebo fluor.

Maté je velmi oblíbeným a tradičním nápojem obyvatel Jižní Ameriky, národním nápojem Brazílie, kde se pije několikrát denně a hodně. Typicky se lístky maté vyluhují ve vydlabané tykvi zvané kalabasa, kde zůstávají, a výluh se pije brčkem zvaným bombilla. Variant a provedení kalabas i bombill je samozřejmě nepřeberné množství. I v Evropě je maté a tento tradiční způsob pití stále více populární nejen v čajovnách. Tato sáčkovaná varianta maté je tak vhodná i pro začátečníky.

 

Pěstitelé maté

Toto vynikající porcované bio maté vypěstovalo družstvo drobných zemědělců Copermate v brazilském státě Paraná. Zařízení na jeho zpracování má ve společném vlastnictví asi 200 osadníků, kterým maté dodává dalších 400 drobných pěstitelů v okolí. 

 

Politické pozadí

Tato spolupráce je reakcí na stav Brazílie v 80. letech, kdy přibližně 10 % populace země vlastnilo 80 % půdy. Miliony Brazilců neměly možnost získat a spravovat pozemky a stát na tom nehodlal nic měnit. V té době se proto utvořilo Movimento Sem Terra (MST), neboli Hnutí bezzemků, které požadovalo spravedlivou reformu země a přerozdělování vlastnictví půdy. Protože politici jeho volání nevyslyšeli, pomohlo MST drobným zemědělcům bez půdy organizovaným osidlováním nevyužitých pozemků, a stovkám tisícům rodin tak legálně zajistilo půdní práva. V roce 1991 za to získalo Alternativní Nobelovu cenu (uděluje švédská nadace Ceny za správný život s cílem ocenit ty oblasti lidské činnosti, na které oficiální Nobelova cena nepamatuje).

Jádrem hnutí MST jsou právě nově zakládané osady, tzv. Assentamentos, ve kterých osadníci spravují společně obývané území a vyrábějí různé zemědělské produkty. Na mnoha místech se podařilo vystavět profesionální závody schopné nejen vlastní obživy, ale i exportu. A jedním z takových míst je právě družstvo Copermate, jehož skvělé maté nyní můžete ochutnat.

 

Příprava maté

1 sáček porcovaného maté zalijeme vroucí vodou a necháme 5-10 minut vyluhovat.
Při studené variantě nápoje pro řádné jihoamerické osvěžení maté vychladíme a přidáme citronovou šťávu.

 

Složení: cesmína paraguayská sušená v sáčcích 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu.  

české bio logo      evropské bio logo CZ-BIO-003        El Puente fair trade Fair Trade garance El Puente.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení