Bio porcované erva maté z Brazílie, 20x1,8 g Fair Trade

Tradiční, velmi dobré a povzbuzující maté po osvěžení od malé skupiny pěstitelů ve státě Paraná v Brazílii, kde je maté národním nápojem.

Skladem
Kód: EL142030
76 Kč 68 Kč bez DPH 211 Kč / 100 g
Kategorie: Rooibos a maté

Maté je čaji podobný nápoj, ale místo listů čajovníku tvoří maté sušené listy cesmíny paraguayské. Ta roste v Jižní Americe a vedle výborné chuti obsahuje také vysoké množství kofeinu, zde nazývané matein, který se navíc uvolňuje postupně a působí tedy déle. Podobně jako čaj ale obsahuje i další prospěšné prvky, jako jsou vitamíny, hořčík, železo nebo fluor.

Maté je velmi oblíbeným a tradičním nápojem obyvatel Jižní Ameriky, národním nápojem Brazílie, kde se pije několikrát denně a hodně. Typicky se lístky maté vyluhují ve vydlabané tykvi zvané kalabasa, kde zůstávají, a výluh se pije brčkem zvaným bombilla. Variant a provedení kalabas i bombill je samozřejmě nepřeberné množství. I v Evropě je maté a tento tradiční způsob pití stále více populární nejen v čajovnách. Tato sáčkovaná varianta maté je tak vhodná i pro začátečníky.

 

Pěstitelé maté

Toto vynikající porcované bio maté vypěstovalo družstvo drobných zemědělců Copermate v brazilském státě Paraná. Zařízení na jeho zpracování má ve společném vlastnictví asi 200 osadníků, kterým maté dodává dalších 400 drobných pěstitelů v okolí. 

 

Politické pozadí

Tato spolupráce je reakcí na stav Brazílie v 80. letech, kdy přibližně 10 % populace země vlastnilo 80 % půdy. Miliony Brazilců neměly možnost získat a spravovat pozemky a stát na tom nehodlal nic měnit. V té době se proto utvořilo Movimento Sem Terra (MST), neboli Hnutí bezzemků, které požadovalo spravedlivou reformu země a přerozdělování vlastnictví půdy. Protože politici jeho volání nevyslyšeli, pomohlo MST drobným zemědělcům bez půdy organizovaným osidlováním nevyužitých pozemků, a stovkám tisícům rodin tak legálně zajistilo půdní práva. V roce 1991 za to získalo Alternativní Nobelovu cenu (uděluje švédská nadace Ceny za správný život s cílem ocenit ty oblasti lidské činnosti, na které oficiální Nobelova cena nepamatuje).

Jádrem hnutí MST jsou právě nově zakládané osady, tzv. Assentamentos, ve kterých osadníci spravují společně obývané území a vyrábějí různé zemědělské produkty. Na mnoha místech se podařilo vystavět profesionální závody schopné nejen vlastní obživy, ale i exportu. A jedním z takových míst je právě družstvo Copermate, jehož skvělé maté nyní můžete ochutnat.

 

Příprava maté

1 sáček porcovaného maté zalijeme vroucí vodou a necháme 5-10 minut vyluhovat.
Při studené variantě nápoje pro řádné jihoamerické osvěžení maté vychladíme a přidáme citronovou šťávu.

 

Složení: cesmína paraguayská sušená v sáčcích 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu.  

české bio logo      evropské bio logo CZ-BIO-003        El Puente fair trade Fair Trade garance El Puente.

Zpět do obchodu