Sazenice baobabu ze Senegalu, stáří 4-5 let

Sazenice baobabu ze Senegalu - stromu života ve věku 4-5 let. Vypěstován bez umělých hnojiv do statnější kondice pro vaši radost po generace.

Položka byla vyprodána…
Vyprodáno
Kód: BAOB-45
939 Kč 838 Kč bez DPH 939 Kč / 1 ks
Kategorie: Sazenice baobabu ze Senegalu
Položka byla vyprodána…

Ve stínu baobabů, stromů života, se lidé setkávají po tisíciletí. Tento druh se přirozeně vyskytuje v celé subsaharské Africe a dorůstá zde výšky až 25 metrů a obvodu kmene přes 40 m. Mnoha živočichům pomáhá přežít období sucha a všechny jeho části jsou k užitku lidem.

Baobab je označovaný za strom života či dlouhověkosti, protože může žít přes 5000 let a možná, že právě ten váš si budete v rodině předávat z generace na generaci. Říká se mu také strom opičího chleba; podle jeho "plodů budoucnosti" s vysokým obsahem antioxidantů, vitamínu C, vápníku a dalších živin. Možná pro svůj věk, krásu a odolnost se také traduje, že je sídlem různých bohů a duchů. Obyvatelé mají tyto stromy v úctě a zbytečně je nekácí.

Sazenice baobabu

Sazenice baobabu ve věku 4-5 let pěstovaná v africkém Senegalu zcela bez umělých chemických činidel. Jedná se o druh Adansonia digitata, česky baobab africký či baobab prstnatý, jediný druh baobabu pevninské Afriky.

Odolnější a mohutnější sazenice baobabu ve věku 4-5 let pěstovaná v africkém Senegalu zcela bez umělých chemických činidel. Používají se hnojiva zejména rostlinného původu. Jedná se o druh adansonia digitata, česky baobab africký či baobab prstnatý, jediný druh baobabu pevninské Afriky. Export z Afriky je však možný až v době, kdy ani cestou neklesne teplota vzduchu pod 12 °C a děje se tak vždy jen jednou ročně na jaře.

Baobaby mají nezlomnou vůli přežít. I když je uvnitř kmen vyhořelý nebo mu po obvodu chybí kůra a přeruší se zásobování mízou, žije a roste dál, jakmile se jeho poškození zahojí. Součástí dodávky je i návod na pěstování a stručné informace o sazenici. 

Velikost sazenice cca 32 cm.
Obvod kmene cca 11,5 cm.

Hmotnost cca 190 g.

Vypěstován v rámci fair trade projektu v Senegalu

Sazenici vypěstovali lidé ve školkách Végétaux D'ailleurs International v Senegalu, kde plně respektují zásady spravedlivého obchodu fair trade. Firma začínala v roce 1998 jako spolek Afrobonsai v hlavním městě Senegalu se vzdělávacím projektem pro mladistvé. Mladí lidé prodávali malé stromky z vlastních zahrad na trhu v Dakaru, kde se brzy staly velmi oblíbené a zájem se rozšířil i do zahraničí.

Lidé z Végétaux D'ailleurs dnes obhospodařují více než 10 ha půdy, z nichž 2/3 jsou vyhrazeny pro baobaby. Zřekli se používání insekticidů a chemických hnojiv a využívají jen hnojivo přírodní. Díky pravidelnému vyprazdňování septiků se na farmě významně snížil počet komárů a nemocných malárií. Vylepšili své pěstební postupy, postavili skleníky a vybudovali také úsporné kapkové zavlažovací kanálky k jednotlivým stromkům. Starají se o baobaby od semínek až po stromy staré 100 let a připravují se na spolupráci s Cactées de Saint Jean, specialistou na kaktusy a sukulenty v Clérieux v Drôme. 

Sadba a pěstování stromků dává po celý rok práci 12 lidem a dalších 15-30 zaměstnanců zde pracuje sezónně. Mezi nimi jsou i ženy a lidé s mentálním postižením. Je to spousta práce, ale také dlouhodobé a bezpečné zaměstnání dle principů fair trade. Zásadní je spravedlivé odměňování (více než dvojnásobek senegalského průměru v zahradnictví, placené přesčasy, výplata v hotovosti každý měsíc či denně, příplatek na svatbu či pohřeb), dobré pracovní podmínky, zdravotní výchova (vyprazdňování septiků, základní léky pro jednoduché nemoci), důchodové pojištění, měsíc placené dovolené, konzultace týkající se senegalského sociálního systému (např. příspěvky na dítě) a vyloučení dětské práce a diskriminace lidí.

Baobab a jeho všestranný užitek

Plody jsou veliké, s měkkou, bílou, příjemně chutnající dužninou, která obsahuje mnoho vitamínu C, antioxidantů a vápníku. Vaří se z ní chutný a zdravý džem nebo se mixuje s vodou a pije jako limonáda. Pod tvrdou slupkou uložená semena jsou jedlá a lisuje se z nich kvalitní olej. Listy se využívají jako špenát nebo se rozmačkáním získává sliz s názvem „lalo“, který se přidává k jídlu. Z kůry se získává pevné vlákno, které po zpracování a spletení slouží k praktickým účelům místních lidí a v různých podobách je také artiklem pro turisty. Po naříznutí kůry roní baobab hmotu podobnou gumě, kterou lze použít jako lepidlo. Dřevo je měkké a houbovité a pro svou póréznost nemá dle některých odborníků letokruhy. Dokáže nasáknout obrovské množství vody jako houba, a přežít tak i náročná období sucha a nedostatku.

Návod na pěstování baobabu

Baobab je v našich zeměpisných šířkách možné pěstovat jako pokojovou rostlinu, která vyžaduje po celý rok teplotu vzduchu nad 12 °C. Sazeničku nejdříve postavte na 5 minut do vlažné vody. Po té ji zasaďte do kaktusové zeminy s obsahem písku. Mezi jednotlivými zaléváními nechte půdu vždy vyschnout a nedovolte, aby byla neustále mokrá. Tímto způsobem zalévejte i v čase, kdy baobab na podzim ztrácí listy. Umístěte ho na slunné místo či ho vystavujte přímému slunečnímu světlu. Hnojte jen střídmě rostlinnými hnojivy. Tvarování stromku je možné po celý rok. Těšte se, že péči o tento strom si budete předávat z generace na generaci.

 

Sazenice mají osvědčení o fytotechnické bezpečnosti ze Senegalu a po importu jsou znovu kontrolovány fytosanitárními orgány v německém Frankfurtu nad Mohanem.
Produkt není potravina a není určen k lidské spotřebě.

Velikost sazenice 30-40 cm.
Hmotnost cca 180 g.

Zpět do obchodu