Sazenice baobabu ze Senegalu, 12-15 let
Opravdu velká sazenice baobabu, stromu života ze Senegalu, ve věku až 15 let. Vypěstován bez umělých hnojiv do silné a velké podoby pro radost ze života po generace.
Kategorie: | Sazenice baobabu ze Senegalu |
---|---|
Contigo: | Fair trade garance Contigo |
Položka byla vyprodána… |
Ve stínu baobabů, stromů života, se lidé setkávají po tisíciletí. Vysoký věk dělá z baobabu souputníka mudrců i proroků dávných dob. Tento druh se přirozeně vyskytuje v celé subsaharské Africe, dorůstá výšky až 25 metrů a obvodu kmene přes 40 m. Mnoha živočichům pomáhá přežít období sucha a všechny jeho části jsou k užitku lidem.
Staré stromy mohou mít kmeny duté a kdysi sloužily domorodcům za obydlí. Jeden prastarý dutý baobab v Senegalu dokonce slouží jako úložiště ostatků místních bardů, zvaných také djeli či griot, tedy slavných básníků, muzikantů a potulných zpěváků náboženských písní.
Baobab je označovaný za strom života či dlouhověkosti, protože může žít přes 5000 let a možná, že právě ten váš si budete v rodině předávat z generace na generaci. Říká se mu také strom opičího chleba; podle jeho "plodů budoucnosti" s vysokým obsahem antioxidantů, vitamínu C, vápníku a dalších živin. Možná pro svůj věk, krásu a odolnost se také traduje, že je sídlem různých bohů a duchů. Baobab může mít kořeny delší než samotný strom, a dokáže tak přežívat i v chudých a suchých půdách. Má až 12 cm velké chlupaté květy, které opylují kaloni. Na podzim ztrácí listy, které však na jaře příštího roku opět vyrazí.
Je známo 8 druhů baobabu a všechny jsou něčím zvláštní, podivné, ve své oblasti výjimečné. Není ani jasné, jak došlo k jejich rozšíření z Madagaskaru do Austrálie a severozápadní Afriky. Obyvatelé mají tyto stromy v úctě a zbytečně je nekácí.
Sazenice baobabu
Velmi velká sazenice baobabu, kterou nikdo nepřehlédne, stará 12-15 let a pěstovaná v africkém Senegalu zcela bez umělých chemických činidel. Používají se hnojiva zejména rostlinného původu. Jedná se o druh adansonia digitata, česky baobab africký či baobab prstnatý, jediný druh baobabu pevninské Afriky.
Export z Afriky i doprava pro ČR je možná jen v době, kdy teplota vzduchu neklesá pod 12 °C. A to navzdory tomu, že baobaby mají nezlomnou vůli přežít. I když je uvnitř kmen vyhořelý nebo mu po obvodu chybí kůra a přeruší se zásobování mízou, žije a roste dál, jakmile se jeho poškození zahojí. Součástí dodávky je i návod na pěstování a stručné informace o sazenici. Stuhy obalu respektují barvy vlajky Senegalu, kde tyto sazenice vyrostly.
Levá sazenice:
výška 39 cm,
obvod kmene 27 cm,
hmotnost 1 715 g.
Pravá sazenice:
výška 48 cm,
obvod kmene 29 cm,
hmotnost 1 475 g.
Vypěstován v rámci fair trade projektu v Senegalu
Sazenici vypěstovali lidé ve školkách Végétaux D'ailleurs International v Senegalu, kde plně respektují zásady spravedlivého obchodu fair trade. Firma začínala v roce 1998 jako spolek Afrobonsai v hlavním městě Senegalu se vzdělávacím projektem pro mladistvé. Mladí lidé prodávali malé stromky z vlastních zahrad na trhu v Dakaru, kde se brzy staly velmi oblíbené a zájem se rozšířil i do zahraničí.
V roce 2005 tak založili vlastní zahradnictví u města Richard Toll blízko hranic s Mauretánií. O 5 let později se přesunuli do Bandie (v roce 2003 1058 obyvatel), asi 75 km východně od Dakaru, kde je pramen sladké vody. V sousedství je od roku 1990 první soukromá přírodní rezervace v Senegalu Bandia, kde také čeští odborníci ze spolku Derbianus Conservation už mnoho let usilují o záchranu kriticky ohrožené antilopy Derbyho, největší antilopy světa.
Lidé z Végétaux D'ailleurs dnes obhospodařují více než 10 ha půdy, z nichž 2/3 jsou vyhrazeny pro baobaby. Zřekli se používání insekticidů a chemických hnojiv a využívají jen hnojivo přírodní. Díky pravidelnému vyprazdňování septiků se na farmě významně snížil počet komárů a nemocných malárií. Vylepšili své pěstební postupy, postavili skleníky a vybudovali také úsporné kapkové zavlažovací kanálky k jednotlivým stromkům. Starají se o baobaby od semínek až po stromy staré 100 let a připravují se na spolupráci s Cactées de Saint Jean, specialistou na kaktusy a sukulenty v Clérieux v Drôme.
Sadba a pěstování stromků dává po celý rok práci 12 lidem a dalších 15-30 zaměstnanců zde pracuje sezónně. Mezi nimi jsou i ženy a lidé s mentálním postižením. Je to spousta práce, ale také dlouhodobé a bezpečné zaměstnání dle principů fair trade. Zásadní je spravedlivé odměňování (více než dvojnásobek senegalského průměru v zahradnictví, placené přesčasy, výplata v hotovosti každý měsíc či denně, příplatek na svatbu či pohřeb), dobré pracovní podmínky, zdravotní výchova (vyprazdňování septiků, základní léky pro jednoduché nemoci), důchodové pojištění, měsíc placené dovolené, konzultace týkající se senegalského sociálního systému (např. příspěvky na dítě) a vyloučení dětské práce a diskriminace lidí.
Baobab a jeho všestranný užitek
Plody jsou veliké, s měkkou, bílou, příjemně chutnající dužninou, která obsahuje mnoho vitamínu C, antioxidantů a vápníku. Vaří se z ní chutný a zdravý džem nebo se mixuje s vodou a pije jako limonáda. Pod tvrdou slupkou uložená semena jsou jedlá a lisuje se z nich kvalitní olej. Listy se využívají jako špenát nebo se rozmačkáním získává sliz s názvem „lalo“, který se přidává k jídlu. Z kůry se získává pevné vlákno, které po zpracování a spletení slouží k praktickým účelům místních lidí a v různých podobách je také artiklem pro turisty. Po naříznutí kůry roní baobab hmotu podobnou gumě, kterou lze použít jako lepidlo. Dřevo je měkké a houbovité a pro svou póréznost nemá dle některých odborníků letokruhy. Dokáže nasáknout obrovské množství vody jako houba, prý až 120 000 litrů, a přežít tak i náročná období sucha a nedostatku.
Návod na pěstování baobabu
Baobab je v našich zeměpisných šířkách možné pěstovat jako pokojovou rostlinu, která vyžaduje po celý rok teplotu vzduchu nad 12 °C. Sazenici nejdříve postavte na 5 minut do vlažné vody. Po té ji zasaďte do kaktusové zeminy s obsahem písku. Může trvat několik týdnů, než se objeví první lístečky. Mezi jednotlivými zaléváními nechte půdu vždy vyschnout a nedovolte, aby byla neustále mokrá. Tímto způsobem zalévejte i v čase, kdy baobab na podzim ztrácí listy. Umístěte ho na slunné místo či ho vystavujte přímému slunečnímu světlu. Hnojte jen střídmě rostlinnými hnojivy. Vhodné může být například kakaové hnojivo, které se v západní Africe běžně vyskytuje. Tvarování stromku je možné po celý rok. Těšte se, že péči o tento strom si budete předávat z generace na generaci.
Sazenice mají osvědčení o fytotechnické bezpečnosti ze Senegalu a po importu jsou znovu kontrolovány fytosanitárními orgány v německém Frankfurtu nad Mohanem.
Produkt není potravina a není určen k lidské spotřebě.