Betlém ve stáji z olivového dřeva z Palestiny, 8 cm

Malý betlém ručně vyřezaný laserem z olivového dřeva v dílně poblíž Betléma. K postavení na podložku, ale je vybavený i očkem k zavěšení.

Položka byla vyprodána…
Momentálně nedostupné
Kód: EL456519
279 Kč 231 Kč bez DPH 279 Kč / 1 ks
Kategorie: Ručně dělané betlémy
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente
Položka byla vyprodána…

Malý betlém ručně vyřezaný laserem z cenného olivového dřeva ve staré Palestině. Dřevo v místě řezu je tedy tmavé a dává o to více vyniknout přirozené kresbě olivového dřeva. Betlémek je vybavený také očkem k zavěšení; díky své hmotnosti 28 g ho unesou třeba i slabší větvičky vánočního stromu. Můžete ho však jen postavit na podložku.

Tradice a umění výroby z olivového dřeva je v Palestině stará tisíce let a olivové dřevo pro výrobu tohoto betlému pochází z místních olivovníků. Jde o poměrně složitý proces, který vyžaduje mnoho zkušeností. Řemeslníci nejdřív dají malému kousku dřeva hrubý, abstraktní tvar. Následně vystupují přesnými řezy jednotlivé postavy a tváře a jsou zpracovány detaily. Nakonec jsou postavy vybroušeny brusným papírem, aby se odstranily nerovnosti a výrobek je nalakován.

Ruční práce - každý kus je jedinečný originál a liší se kresbou dřeva, jeho barvou, tvary výrobku i velikostí.

Rozměry: cca 8 x 4 x 5,3 cm (š x h x v).

Ručně vyřezaný v Palestině v rámci Fair Trade projektu

Podobně jako jiné osady na Západním břehu je i Beith Sahour, odkud pochází tento betlém, izolovaný od zbytku světa. Jen doručení obyčejné pošty zde trvá i šest týdnů. V dobrých časech chodilo do malých obchodů řemeslníků mnoho zákazníků. V době krize, kvůli nestabilní politické situaci, je však přístup zákazníků ke zboží velmi obtížný, mnohdy až nemožný.
 
V polovině 80. let proto palestinští umělci spojili své síly a postavili se rostoucímu izraelskému tlaku na jejich izolaci. Založili organizaci HolyLand Handicraft Cooperative Society (se sídlem právě v Beith Sahour), která zajišťuje přístup na zahraniční trh prostřednictvím spolupráce s Fair Trade organizacemi v Evropě.
 
Dřevo pochází pouze z místních olivovníků a výrobky z něj jsou hlavním produktem "našich" řemeslníků. Jedním z nich je i Ashraf Jaraiseh, který otevřel svou dílnu v roce 1991 a dnes zaměstnává dva další lidi. Společně vyrábí mnoho různých výrobků z olivového dřeva jako jsou kříže, figurky, vánoční ozdoby, betlémy nebo postýlky. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení