Betlém ve stáji z olivového dřeva z Palestiny, 8 cm

Malý betlém ručně vyřezaný laserem z olivového dřeva v dílně poblíž Betléma. K postavení na podložku, ale je vybavený i očkem k zavěšení.

Položka byla vyprodána…
Momentálně nedostupné
Kód: EL456519
279 Kč 231 Kč bez DPH 279 Kč / 1 ks
Kategorie: Ručně dělané betlémy
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente
Položka byla vyprodána…

Malý betlém ručně vyřezaný laserem z cenného olivového dřeva ve staré Palestině. Dřevo v místě řezu je tedy tmavé a dává o to více vyniknout přirozené kresbě olivového dřeva. Betlémek je vybavený také očkem k zavěšení; díky své hmotnosti 28 g ho unesou třeba i slabší větvičky vánočního stromu. Můžete ho však jen postavit na podložku.

Tradice a umění výroby z olivového dřeva je v Palestině stará tisíce let a olivové dřevo pro výrobu tohoto betlému pochází z místních olivovníků. Jde o poměrně složitý proces, který vyžaduje mnoho zkušeností. Řemeslníci nejdřív dají malému kousku dřeva hrubý, abstraktní tvar. Následně vystupují přesnými řezy jednotlivé postavy a tváře a jsou zpracovány detaily. Nakonec jsou postavy vybroušeny brusným papírem, aby se odstranily nerovnosti a výrobek je nalakován.

Ruční práce - každý kus je jedinečný originál a liší se kresbou dřeva, jeho barvou, tvary výrobku i velikostí.

Rozměry: cca 8 x 4 x 5,3 cm (š x h x v).

Ručně vyřezaný v Palestině v rámci Fair Trade projektu

Podobně jako jiné osady na Západním břehu je i Beith Sahour, odkud pochází tento betlém, izolovaný od zbytku světa. Jen doručení obyčejné pošty zde trvá i šest týdnů. V dobrých časech chodilo do malých obchodů řemeslníků mnoho zákazníků. V době krize, kvůli nestabilní politické situaci, je však přístup zákazníků ke zboží velmi obtížný, mnohdy až nemožný.
 
V polovině 80. let proto palestinští umělci spojili své síly a postavili se rostoucímu izraelskému tlaku na jejich izolaci. Založili organizaci HolyLand Handicraft Cooperative Society (se sídlem právě v Beith Sahour), která zajišťuje přístup na zahraniční trh prostřednictvím spolupráce s Fair Trade organizacemi v Evropě.
 
Dřevo pochází pouze z místních olivovníků a výrobky z něj jsou hlavním produktem "našich" řemeslníků. Jedním z nich je i Ashraf Jaraiseh, který otevřel svou dílnu v roce 1991 a dnes zaměstnává dva další lidi. Společně vyrábí mnoho různých výrobků z olivového dřeva jako jsou kříže, figurky, vánoční ozdoby, betlémy nebo postýlky. 
Zpět do obchodu