Směs koření Za'atar z Libanonu, 50 g

Tradiční kořenící směs původem z Blízkého Východu, jejíž utajované složení závisí na zvyklostech regionu či rodiny.

Skladem
Kód: EL483645
97 Kč 87 Kč bez DPH 194 Kč / 100 g
Kategorie: Koření a mořská sůl
Hmotnost: 50 g

Kořenící směs Za'atar se na Blízkém Východě tradičně podává k jídlům v misce. Nejdříve se chléb namočí v olivovém oleji, tvarohu nebo jogurtu a potom v Zataru. Tak se může podávat při různých příležitostech během celého dne. Je populární po celém Blízkém Východě a používá se k masu, salátům, zelenině, sýrům i samotnému pečivu.

Za'atar si ženy připravují samy a recept bývá držen v naprosté tajnosti někdy i v rámci rodiny. Existuje tak celá řada variací Zataru, jejichž složení a vzájemné poměry složek závisí na zvyklostech regionu, klanu nebo konkrétní rodiny. Primární složkou je však syrské oregano (Origanum syriacum, nazývané také majoránka či dobromysl syrská), které je poměrně vzácné, roste na kamenité půdě a pro přípravu Zataru se sbírá ve volné přírodě. Dalšími nezbytnými přísadami koření je pak škumpa a pražená sezamová semínka.

Toto koření v Libanonu připravila organizace FTTL Fair Trade & Tourism Lebanon, která pracuje s drobnými pěstitelskými družstvy a rodinnými podniky na podpoře a zvýšení kvality libanonských specialit. Společnými silami tak může za spravedlivé ceny i čistě místní poctivé výrobky exportovat do světa.
 

Složení: syrské oregano (neboli dobromysl či majoránka syrská), sezam, sumak (mleté plody škumpy koželužské), sůl.

 

 

Zpět do obchodu