Arabské koření Za'atar z Palestiny, 40 g

Tradiční kořenící směs původem z Blízkého Východu, jejíž utajované složení závisí na zvyklostech regionu či rodiny.

Položka byla vyprodána…
Momentálně nedostupné
Kód: EZ932169
59 Kč 53 Kč bez DPH 197 Kč / 100 g
Kategorie: Koření a Fleur de Sel
Položka byla vyprodána…

Kořenící směs Za'atar se na Blízkém Východě tradičně podává k jídlům v misce. Nejdříve se chléb namočí v olivovém oleji, tvarohu nebo jogurtu a potom v Zataru. Tak se může podávat při různých příležitostech během celého dne. Je populární po celém Blízkém Východě a používá se k masu, salátům, zelenině, sýrům i samotnému pečivu.

Za'atar si ženy připravují samy a recept bývá držen v naprosté tajnosti někdy i v rámci rodiny. Existuje tak celá řada variací Zataru, jejichž složení a vzájemné poměry složek závisí na zvyklostech regionu, klanu nebo konkrétní rodiny. Primární složkou je však syrské oregano (Origanum syriacum, nazývané také majoránka či dobromysl syrská), které je poměrně vzácné, roste na kamenité půdě a pro přípravu Zataru se sbírá ve volné přírodě. Dalšími nezbytnými přísadami koření je pak škumpa a pražená sezamová semínka. 

Toto koření pro vás připravila organizace Sindyannas, která pracuje s drobnými arabskými pěstiteli v oblasti starověké Palestiny a snaží se o usmíření zde znesvářených etnik.

Složení: pražená sezamová semínka, syrská majoránka (neboli syrské oregano či dobromysl syrská), olivový olej, sumak (mleté plody škumpy koželužské), sůl.

Zpět do obchodu