Velikonoční vajíčko z mastku z Keni, 6 cm

Okouzlující skvrnitá velikonoční vajíčka z mastku v různých barvách, která se úžasně hodí jako dekorace na velikonoční stůl nebo jako malý dárek koledníkům.

Skladem
Kód: CO212141
109 Kč 90 Kč bez DPH 109 Kč / 1 ks
Kategorie: Další různé rukodělné výrobky
Contigo: Fair trade garance Contigo

Okouzlující skvrnitá velikonoční vajíčka z mastku, která se úžasně hodí jako dekorace na velikonoční stůl nebo jako malý dárek koledníkům do velikonočního koše. Jemné skvrny dodávají vejci přirozený vzhled. Můžete vybírat ze 6 různých barev; svoji preferenci, prosím, uveďte do poznámky a my Vám v rámci aktuálních skladových zásob vyjdeme vstříc.

Mastek je pečlivě ručně vyřezávaný, malovaný a leštěný v oblasti Kisii v Keni. Každý kus je jedinečný originál a může se vzájemně lišit tvarem, velikostí nebo barvou. Struktura a kresba přírodního kamene může být viditelná i po nabarvení (malé žilky, stínování, tmavé skvrny). Tyto vlastnosti patří přírodnímu kameni a nejedná se o vadu.

Ručně vyřezaná v Keni v rámci Fair Trade projektu Afrikiko

Vajíčko vyrobili drobní řemeslníci malé soukromé společnosti Afrikiko ve vesnici Tabaka, vzdálené asi 30 km jihozápadně od města Kisii ve stejnojmenném kraji. Tak se jmenuje i místní kámen mastek, který se tu nachází v různé tvrdosti i odstínech, a používá se pro nejrůznější výrobky.
 
Společnost Afrikiko Muriuki Njeru byla založena v roce 1995 a jejím prvním zákazníkem ve stejném roce byl právě evropský importér, od kterého toto zboží dnes nakupujeme i my. Společnost mohla nabídnout práci 22 lidem ze 6 rodin ve vesnici a brzy také najala 3 designéry Daniela, Shema a Mosese. I přes velké exportní úspěchy ve světě ji potkaly nelehké těžkosti v podobě dramatických nepokojů v oblasti v roce 2007 a komplikace spojené s nemocí covid-19 v roce 2020, kdy udržení výroby záviselo na soukromých zdrojích podporovatelů projektu.
 
Dnes je Afrikiko nejdůležitějším zaměstnavatelem pro řemeslníky z mastku v Tabace a v míru zde vedle sebe pracují lidé z etnických skupin Luo, Kisii a Kikuju. Má 47 stálých zaměstnanců a pracuje se 120-150 lamači kamene (včetně žen), 137 ženami a 3 muži v oblasti mytí a broušení mastku, 48 žen a 32 mužů kámen barví a 56 mužů a 4 ženy do výrobků ryje drobné ornamenty. K tomu spolupracuje externě s dalšími 8 dílnami třeba i na práci se dřevem.
 
Společnost je členem KEFAT (keňská federace pro alternativní obchod) a splňuje kritéria FTA PLUS = Fairtrade Approved PLUS společnosti Contigo, jež označuje partnery, kteří překonali obecné požadavky Fairtrade International a jsou příkladem pro ostatní. Vedle vyloučení dětské a nucené práce společnost zajišťuje slušné pracovní podmínky, odpovídající plat s placenou dovolenou, příplatky za přesčas, bonusy za vysokou kvalitu a podíl na zisku společnosti. Zaměstnanci však mohou využívat také bezplatné základní péče v místní nemocnici a výhody plynoucí ze zdravotního pojištění při domácí péči. Důležité je také posilování žen - jsou odpovědné za kontrolu kvality, zastávají vedoucí pozice a jsou školené a zaměstnávané i v gravírování, které je v Keni tradičně mužskou doménou.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení