Velikonoční vajíčko z mastku z Keni, 6 cm

Okouzlující skvrnitá velikonoční vajíčka z mastku v různých barvách, která se úžasně hodí jako dekorace na velikonoční stůl nebo jako malý dárek koledníkům.

Vyprodáno
Kód: CO212141
109 Kč 90 Kč bez DPH 109 Kč / 1 ks
Kategorie: Další různé rukodělné výrobky
Contigo: Fair trade garance Contigo

Okouzlující skvrnitá velikonoční vajíčka z mastku, která se úžasně hodí jako dekorace na velikonoční stůl nebo jako malý dárek koledníkům do velikonočního koše. Jemné skvrny dodávají vejci přirozený vzhled. Můžete vybírat ze 6 různých barev; svoji preferenci, prosím, uveďte do poznámky a my Vám v rámci aktuálních skladových zásob vyjdeme vstříc.

Mastek je pečlivě ručně vyřezávaný, malovaný a leštěný v oblasti Kisii v Keni. Každý kus je jedinečný originál a může se vzájemně lišit tvarem, velikostí nebo barvou. Struktura a kresba přírodního kamene může být viditelná i po nabarvení (malé žilky, stínování, tmavé skvrny). Tyto vlastnosti patří přírodnímu kameni a nejedná se o vadu.

Ručně vyřezaná v Keni v rámci Fair Trade projektu Afrikiko

Vajíčko vyrobili drobní řemeslníci malé soukromé společnosti Afrikiko ve vesnici Tabaka, vzdálené asi 30 km jihozápadně od města Kisii ve stejnojmenném kraji. Tak se jmenuje i místní kámen mastek, který se tu nachází v různé tvrdosti i odstínech, a používá se pro nejrůznější výrobky.
 
Společnost Afrikiko Muriuki Njeru byla založena v roce 1995 a jejím prvním zákazníkem ve stejném roce byl právě evropský importér, od kterého toto zboží dnes nakupujeme i my. Společnost mohla nabídnout práci 22 lidem ze 6 rodin ve vesnici a brzy také najala 3 designéry Daniela, Shema a Mosese. I přes velké exportní úspěchy ve světě ji potkaly nelehké těžkosti v podobě dramatických nepokojů v oblasti v roce 2007 a komplikace spojené s nemocí covid-19 v roce 2020, kdy udržení výroby záviselo na soukromých zdrojích podporovatelů projektu.
 
Dnes je Afrikiko nejdůležitějším zaměstnavatelem pro řemeslníky z mastku v Tabace a v míru zde vedle sebe pracují lidé z etnických skupin Luo, Kisii a Kikuju. Má 47 stálých zaměstnanců a pracuje se 120-150 lamači kamene (včetně žen), 137 ženami a 3 muži v oblasti mytí a broušení mastku, 48 žen a 32 mužů kámen barví a 56 mužů a 4 ženy do výrobků ryje drobné ornamenty. K tomu spolupracuje externě s dalšími 8 dílnami třeba i na práci se dřevem.
 
Společnost je členem KEFAT (keňská federace pro alternativní obchod) a splňuje kritéria FTA PLUS = Fairtrade Approved PLUS společnosti Contigo, jež označuje partnery, kteří překonali obecné požadavky Fairtrade International a jsou příkladem pro ostatní. Vedle vyloučení dětské a nucené práce společnost zajišťuje slušné pracovní podmínky, odpovídající plat s placenou dovolenou, příplatky za přesčas, bonusy za vysokou kvalitu a podíl na zisku společnosti. Zaměstnanci však mohou využívat také bezplatné základní péče v místní nemocnici a výhody plynoucí ze zdravotního pojištění při domácí péči. Důležité je také posilování žen - jsou odpovědné za kontrolu kvality, zastávají vedoucí pozice a jsou školené a zaměstnávané i v gravírování, které je v Keni tradičně mužskou doménou.
 
Zpět do obchodu