Kód: FTC90067

Zrnková káva Guatemala SHB, 250 g Café de Origen Fair Trade

128 Kč 111 Kč bez DPH
Skladem

Výborná káva arabika s označením nejvyšší kvality SHB. Středně silná s tóny hořké čokolády, nízkou kyselostí a lehkým aroma vanilky.

Kategorie: Zrnková káva
Hmotnost: 0.25 kg

Guatemala je jednou z vyhlášených a slavných oblastí produkujících vynikající kávu. Tato káva navíc získala označení SHB (Strictly Hard Bean), tedy velmi tvrdé zrno, což je v Guatemale nejvyšší možné označení kvality. Ve vysokých nadmořských výškách se kávové zrno tvoří pomaleji a koncentruje maximum chuti uvnitř.  

Vynikající káva arabika s plnou chutí, nízkou až střední kyselostí se sladkými poznámkami a aroma hořké čokolády a vanilky. Káva pochází z divoké a těžko přístupné oblasti severozápadní Guatemaly nedaleko hranic s Mexikem. Kávovníky zde rostou na sopečném podkladu v nadmořských výškách až 2500 m a využívají úrodné lávy vytrysklé v minulosti z útrob Země.

 

Původ kávy

FEDECOCAGUA (Federación de Cooperativas Agrícolas Guatemala) je zastřešující organizací pro téměř 20 000 pěstitelů kávy v 52 různých družstvech. Byla založena v roce 1969 na základě iniciativy 19 malých družstev, které tak spojily své síly s cílem zlepšit postavení jednotlivých pěstitelů kávy na mezinárodním trhu. 70 % členů tvoří původní obyvatelstvo Mayů žijící ve venkovských oblastech regionů Huehuetenango, Coban, Verapaces, Retalhuleu, San Marcos a Zacapa s typicky nedostatečnou infrastrukturou a špatnou ekonomickou situací (na 80 % původních obyvatel je pod hranicí chudoby). 

Místní zemědělci pěstují také kakao, banány, mango a zelené banány plantain. Jsou určeny především pro vlastní spotřebu, případně místní trh, ale slouží také jako zdroj stínu pro pěstování kávy. Káva se zde pěstuje jen ve stínu a představuje 90 % příjmů zemědělců. Někteří se ale v posledních letech pustili i do pěstování citrusového ovoce a kardamomu. 

 

Producent kávy

Společnost FEDECOCAGUA zajišťuje řadu služeb a technické podpory jako je přeprava, zpracování, skladování i export kávy a vyjednává vyšší výkupní ceny, než pěstitelům nabízí zprostředkovatelé, zde nelichotivě přezdívaní "kojoti". V současné době zde pracuje také 18 poradců v oblasti zemědělství a jejich vzdělávacích kurzů se účastní muži i ženy. Brzy by také měly první kávové zahrady získat certifikaci ekologického zemědělství a prodávat svoji kávu oficiálně jako bio kávu.

Od roku 2000 je také držitelem certifikace Fairtrade, jejíž podmínky splňuje 3 726 pěstitelů v 33 družstvech. Ty si tak z příjmů fairtradového obchodu mohly vybudovat dvě nové sušící terasy a mlýn na mokré zpracování kávy. Družstvo Esperanza del Futuro pak postavilo novou střechu dětem ve škole v Jalapě. Fair Trade prémie se investovaly také do obnovy místních zdravotnických klinik, jako jsou vodní čerpadla ve městech Yupitepque a Jutiapa. FEDECOCAGUA také hradí část nákladů na léky. Jednotlivé rodiny pěstitelů pak vyšší příjem z kávy vkládají do vzdělání svých dětí.

Pražírna Café de Origen získává energii z bioplynové stanice, kde se rozkládají organické zbytky a uvolňuje metan. Je tak vůbec první pražírnou v Nizozemsku, která svou kávu praží pomocí bioplynu, plně obnovitelného zdroje energie. Všechny její kávy jsou pak baleny do sáčků s kávovým ventilem pro dlouhodobé uchování aroma kávy.  

 

Vhodné způsoby přípravy kávy

V závislosti na druhu zvoleného kávového nápoje a typu použitého stroje můžete zrnka této kávy namlít jemně jako pudr pro přípravu kávy v džezvě, středně do filtrů a espressa či velmi hrubě například pro kávu z kafetiéru.

 

Složení: káva arabica pražená 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu.

 FTCertifikováno Fairtrade.