Kód: E90242

Bio zrnková káva Etiopie Abessa espresso, 250 g Fairtrade

174 Kč 151 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné

Výrazná 100% čistá vysokohorská bio Fairtrade arabika z Etiopie s plným tělem a sladkou vůní s tóny ibišku a vlašských ořechů.

 

 

 

Kategorie: Zrnková káva
Hmotnost: 0.25 kg
Položka byla vyprodána…

Výborná Fairtrade bio káva s plným tělem a sladkou aromatickou vůní s akcenty ibišku a vlašského ořechu. Vysokohorská promývaná arabika ze samotné domoviny kávy z Etiopie, balená v ochranné atmosféře pro zachování své výrazné chuti a bez použití hliníku. Bylo zvoleno spíše tmavší pražení pro přípravu vynikajícího espressa.

 

Původ kávy

Jednotlivá družstva pěstitelů této bio kávy čítají průměrně 800 lidí z nichž každý obhospodařuje nejčastěji 0,5-2 ha půdy. Kávové zahrady se nacházejí v nadmořské výšce 1500-2000 m v bezprostřední blízkosti posledních horských lesů. Káva se zde navíc pěstuje spolu s banánovníky a dalšími ovocnými stromy, které kávovníkům poskytují cenný stín. Dokonce i v zahradách, které zatím nebyly certifikovány dle zásad ekologického zemědělství se již přírodní metody pěstování kávy uplatňují. Kromě toho farmáři pěstují koření, obiloviny, kukuřici, proso a fazole pro vlastní spotřebu v rodině či k prodeji na místním trhu. Zahrady jsou spravovány hlavně samotnými členy rodiny, které se i s těmi sousedními vzájemně podporují, a sklizeň se provádí výhradně ručně. Pro následné třídění sklizené kávy jsou najímáni sezónní pracovníci, z nichž více než 90 % tvoří ženy. Družstvo má obvykle vlastní malý závod pro zpracování kávy za mokra. V kanceláři družstva jsou pak členům k dispozici údaje o nákladech i vyplacených výnosech.

  

Producent kávy

Oblast Abyssinia, dnes známá jako Etiopie, je země s obrovskou etnickou a jazykovou rozmanitostí. Zdejších 105 milionů obyvatel používá více než 80 různých jazyků a na 200 dialektů. Etiopie je také jedinou zemí v Africe, která nebyla nikdy kolonizována. I pro složitost místní společnosti a častá sucha a hladomor v některých částech země je však až 90 % obyvatel postiženo chudobou. Zemědělství zaměstnává přibližně 81 % obyvatel a vytváří zhruba 40 % HDP. Nejvýznamnějším produktem je přitom káva, která představuje kolem 25 % vývozu. Jen 3 % však pochází z vysokohorských oblastí, kde se pěstuje i tato bio káva Abessa.

Svaz Oromia Coffee Farmers Cooperative Union (OCFCU) byl založen v roce 1999 34 kávovými družstvy a šlo o vůbec první etiopský družstevní svaz. Dnes organizace zastřešuje 357 družstev s přibližně 300 000 členy a přebírá národní průkopnickou roli v kávě s certifikací Fairtrade. Hlavními úkoly unie Oromia, což je zároveň jméno největší provincie Etiopie, je zastupování producentů kávy na světových trzích a vyplácení relevantní ceny za jejich produkt. Jedním z nástrojů je i zřízení vlastního skladu včetně zpracovatelského závodu a nákup vlastních dopravních prostředků pro snížení nákladů na uvedení kávy na trh. Svaz také zajišťuje technickou podporu a školení pěstitelů kávy a podporuje projekt diverzifikace produkce například o oříšky kešu a med.

Oromia vyplácí svým členům 70 % zisku a již polovina produkce kávy je prodávána dle principů Fair Trade.

 

Zpracování kávy

Mokrý způsob zpracování kávy je náročnější, ale dává kávě jasnou a výraznou chuť, protože zrnko kávy se nesuší spolu s dužninou kávové třešně. Kávové třešně jsou nejdříve promývány vodou ve speciálních nádržích, ve kterých se oddělí seschlé či nedozrálé plody. Po té se musí do 24 hodin odstranit slupka a dužnina třešně a následuje 14 dní sušení kávových zrn na slunci. Při tomto způsobu zpracování (washed, fully-washed, wet-processed) se spotřebuje 130-150 litrů vody na 1 kilogram kávy. Výsledkem je, že káva chutná svěže, ovocně, květinově a více kysele než kávy zpracované suchou metodou. 
Káva je pak pražena v pražírně spíše tmavě s ohledem na nejčastější způsob přípravy kávy jako espresso.

 

Vhodné způsoby přípravy kávy

V závislosti na druhu zvoleného kávového nápoje a typu použitého stroje můžete zrnka této kávy namlít jemně jako pudr pro přípravu kávy v džezvě, středně do filtrů a espressa či velmi hrubě například pro kávu z kafetiéru.

 

Složení: káva arabica pražená 100 %.
Uchovávejte v chladu a suchu.  

české bio logo      evropské bio logo CZ-BIO-003        FTCertifikováno Fairtrade.